Posto

 • Disa te pa thena per serialin televiziv “Ezel”


  Burimi: Te Tjera  ezel2-560x373-    Hoteli ku jane xhiruar episodet e para ndodhet ne veri te Qipros dhe eshte hoteli “Kaya Artemis”.
  -    Qendra e Artit te Stambollit eshte perdorur si shtepia luksoze e Ezelit.
  -    Poemat qe daja Ramiz thote gjate serialit iu perkasin filozofeve te famshem, si Omer Hayyam, Rumi dhe poeteve Oscar Wilde,  Shakespeare, Nazim Hikmet, Edip Cansever dhe Birhan Keskin.
  -    Makina sportive e perdorur ne episodin e pare eshte “Shelby Cobra” e vitit 1965. Autoveturat e tjera te perdorura ne serial jane: Maserati quattroporte, Bently Arnage T, BMW X5, BMW X6.
  Fred Perry ka rritur shitjet fale Ezel. Xhaketat dhe kemishat e veshura nga Ezel u bene shume te kerkuara ne Turqi. Si pasoje e suksesit te Ezel, dega e Fred Perry ne Turqi renditet e 5-ta ne bote per nga shitjet.
  -    Palltoja kafe dhe syzet e Ezelit u bene shume te kerkuara nga fansat ne mbare boten dhe gjate gjithe kohes, ne kompanine e prodhimit filluan te vijne telefonata çdo dite per te ditur marken e tyre.
  -    Numrat e telefonit te Ezelit dhe Ejshanit qe shfaqen ne ekran, jane telefonuar nga miliona fansa te serialit, edhe pse ata numra ishin fals, nuk ekzistonin. Fansat ne te gjithe boten kane bere kerkese ne kompanite celulare te vendit perkates, per te ndryshuar numrin e tyre, sipas numrit te Ezelit apo Ejshanit.
  -    Ezel eshte seriali me mediatik i momentit. Editoriale te shumta jane bere enkas per fenomenin ‘Ezel’. Eshte vendosur 70 here neper gazetat turke nga 39 editorialiste.
  -    Kivanç Tatlitug qe shfaqet ne serite e mevonshme, ka mahnitur audiencen dhe ka qene lajmi me i klikuar ne “Twitter”, si aktori turk me i ndjekur ne te gjithe boten.
  -    Kerem Deren eshte njeri nga skenaristet e Ezel dhe eshte 38 vjeç. Ai ka studiuar ne Akademine e Arteve ne Turqi, Angli dhe SHBA. Bashke-skenariste eshte 29-vjeçarja Pinar Bulut, e cila ka perfunduar studimet per letersi turke. Ezel eshte produkt i nje pune 2-vjeçare nga dy skenariste, te cilet krijuan nje fenomen televiziv boteror. (Marre nga vipat.info)  Share:  Postuar nga: k.s

  Data: 20/02/2012

  ikub#: 1202200115

  Shfleto artikuj te tjere per: TURQIA,

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt

©2014 ikub.al