Posto

 • Si te mbajme diete per te rene nga pesha ?  diete e thjeshte

   

  Megjitthate dietat me populllore jane lene pergjysem edhe per shkak se ato kushtojne.  Keshtu plani me i mire  eshte nje diete qe jo vetem funksionon por te jete edhe i qendrueshem.

  Shpejtimi i metabolizmit tuaj
  Celesi i dietes  eshte te pershpejtoni  metabolizmin tuaj.  Ne vend qe te pakesoni kalorite dhe  te jeni gjithmone te uritur, ju mund te  hani me shpesh   ne porcione me te vogla.  Te hani 5 deri ne 6 here ne dite qe trupi juaj  te jete ne gjendje te   me mire dhe kjo ndihmon  ne pershpejtimin e metabolizmit.  Pershpejtimi I metabolizminit ndihmon ne  tretjen e mire te ushqimit sesa ne ruatjen e kalorive  ekstra sic mund te jete yndyra.  Nese ju  heqni ushqimin, ju ngadalsoni metabolizmin tuaj, atehere kur ju hani  trupi juaj  nuk e tret gjithe ushqimin.  Ne krye te kesaj, mundohuni te hani  dicka cdo dy ore, ne kete menyre ju nuk do te ndiheni shume e uritur dhe nuk do te hani me shume  se sa trupi ka nevoje.

  Te hani shendetshem
  Pervec faktit qe duhet te hani me shpesh,  ju duhet te beni edhe zgjedhien e duhur te ushqimit qe te jete sa me i shendetshem.   Si pershembull ju mund te  merrni nje  fixhan me kos pa yndyre dhe  nje tas me fruta,kjo jo vetem qe eshte e shijshme  por ajo i jep trupit tuaj  vitamina, minerale dhe antioksidante.  Siguroni qe  qe te shikoni daten e skadences ne cdo ushqim qe ju  merrni.  Zevendesoni pijet me gaz si soda dhe coca-cola me uje ne menyre qe ju te ulni nivelin e sheqerit ne  trupin tuaj. Shmagni ushqime  qe kane yndyra te ngopura,  karbohidrate te thjeshta dhe sheqer.  Ky lloj ushqimi  do te  veshtersoje procesin e tretjes.   Perdoni me shume, perimet, mishin pa dhjame, peshkun, kos pa yndyre, arra te pakripura,  te bardhen e vezes dhe frutat. Shumica e njerezve e dine  dallimin midis ushqimit te shendetshem dhe ate yndyror, por ju duhet ta beni ate pjese te rutines suaj.


  Qendroni ne kete diete
  Nje nga detyrat me te veshtira eshte te mbash kete diete. Per shkak te shtergimit te disa dietave ajo behet e  pamunduar qe  te mos keni tundime.  Kjo eshte arsyeja qe ju duhet tia lejoni vetes suaj  nje vakt  te vogel gjate javes te hani co gje qe ju deshironi,  duke  plotesuar kete deshiren tuaj nje here ne jave, do jene ne gjendje qe gjate pjese tejter te javes ju te mbani dieten

     Share:  Postuar nga: khoxha

  Data: 09/02/2012

  ikub#: 1202090047

  Shfleto artikuj te tjere per: DIETA, PESHA,

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt

©2014 ikub.al