Posto

 • Si te kujdesemi per veten ne kushtet e shtepise?  Kujdesi ne kushtet e shtepise1. Diegie nga dielli ose nga brisku

  Ilaci: Qumeshti

  Zhyt nje cope te paster ne nje tas me qumesht te ftohte dhe lyej me te zonat e djegura. E ftohta ndihmon per uljen e enjtjes ndersa acidi laktik i qumeshtit ka veti anti-inflamatore. Pastaj, shplaje. Gjithashu, mund te perdoresh edhe vajin e ullirit, qe ka perberes natyrale qe te mbrojne nga inflamacioni.


  2. Plage te vogla

  Ilaci: Mjalti

  Mjalti i le bakteriet paajrin qe u nevojitet per t'u shpenzuar. Lyeje zonen me pak mjalte dhe pastaj mbulojeni me nje fasho.


  3. Lekure e duarve me luspa

  Ilaci: Sheqeri

  Lagini duart dhe pastaj mbulojeni me sheqer, sa me kokerr madh te jete aq me mire. Kokrrat e sheqerit largojne lekuren e vdekur dhe pastrojne duart. Me i mire per kete eshte sheqeri i kuq qe shitet ne supermarket.


  4. Lekure dhe buze te thata

  Ilaci: Vaji i ullirit

  Vaji i ullirit eshte ai qe ngjan me shume me yndyren qe prodhon trupi, qe mund te largohet nga sapunat shume agresive dhe nga nje mjedis shume i thate dhe i nxehte. Hidh ja dy pika ne pellemben e dores dhe ferko me te lekuren, per te zbutur vendet e forta. Keshtu, formohet nje barriere hidratuese mbrojtese.


  5. Pickimet e insekteve

  ilaci: Uthulla e molles

  Lyej vendin e pickimit me nje leter te paster, te lyer me uthull. Aciditeti ndihmon ne reduktimin e enjtjes dhe ul deshiren per t'u kruar.


  6. Infeksion mykotik i kembeve

  Ilaci: Uthulla e molles

  Perzierja nje pjese uthull dhe tre pjese uje, mund te vras mykun qe shkakton infeksionet e lekures se kembes. Zhytini kembet ne nje perzierje te tille dhe mbajini pak minuta.


  7. Atletet qe mbajne ere

  Ilaci: Soda e bukes

  Sperkatini brenda me sode pasi t'i keni hequr. Kjo ndihmon ne neutralizimin e eres se keqe. Vetem mos harroni t'i shkundni, para se t'i vishni perseri. Ose mund te provoni me lekurat e portokalles. Lerini ato gjithe naten brenda atleteve per te zvendesuar eren e bakterieve, me nje arome te fresket.


  8. Era e sqetullave

  Ilaci: Uthulla e molles

  Nuk eshte djersa qe i ben sqetullat tuaja te mbajne ere, por bakteret qe zhvillohen ne to. Keshtu, lag nje pambuk ose nje cope me uthull molle dhe ferko me te sqetullat. Uthulla ka veti te mbyll poret dhe nuk i lejon mikrobet te hyjne brenda. Mos u shqeteso per eren therese, pasi zhduket shpejt. Ose provo soden e bukes, qe thith eren e keqe.


  9. Dhembe te verdha

  Ilaci: Soda e bukes

  Soda e bukes ka veti te zbardhe dhembet. Merrni pak sode ne gisht dhe ferkoni me to dhembet. Prove qe ajo i zbardh eshte fakti se shume pasta dhembesh zbardhuese, kane sode ne permbajtjen e tyre.  Share:  Postuar nga: aleda

  Data: 27/07/2011

  ikub#: 1107270125

  Shfleto artikuj te tjere per: ERA, INFEKSION, KESHILLA, PLAGE,

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt

©2014 ikub.al