Back

Si te gatuajme supe me qofte?

Për 4 -5 persona duhen:

* Qofte te vogla
* 1 e verdhe e vezës
* 1 lugë kos
* majdanoz
* 50 gr vaj
* 3 lugë gjelle miell
* lëng mishi 1.5 litra, gjysmë kokërr limoni
* kripë dhe piper të zi.

Përgatitja:

Qoftet kaurdisen pak me vaj, shtohet ujë i vluar në masën që nevojitet për supën dhe lihet të ziejë për 10-15 minuta. Në një tenxhere tjetër kaurdiset pak miell me gjalpë, shtohet qumësht dhe lëngu i qofteve. Përzihet shpejt që të mos krijohen kokrriza, kështu bëhet një masë e hollë si supë krem e zakonshme. Rrahim të verdhat e vezëve, shtojmë pak kos, hollohen pak me lëngun e supës, shtohet lëng limoni dhe pastaj hidhet në supë. Në fund hidhen dhe qoftet e vogla, pastaj rregullohet me majdanoz të grirë hollë dhe piper të zi.


Data postimit :23/06/2011
Ikub# :1106230036
Tags: GATIM
Lexuar :6,822 here

Detaje te tjera Komente Harta Artikuj te ngjashem
Share:
Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Detaje te tjera

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Harta


Te ngjashem


Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Gallery

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al