Back

Dhjete perdorimet me te mira te bimes Aloe Vera

Perdoret ne menyra nga me te ndryshmet, e pranishme ne shume produkte bukurie dhe farmaceutike dhe njeherazi nje bime e bukur dekorative, eshte shume e keshillueshme te perdoret sidomos ne 10 raste spesifike.

1 - Relaksimi i trupit: Nga bima e Aloes keshillohe te merret nje gjethe e saj, e cila duhet te pritet ne forme gjatesore dhe te perdoret per te lyer trupin gjate dushit.

2 - Trajtimi i djegieve: Aloa vera eshte nje bime shume e dobishme ne rastet e djegies per shkak te incidenteve ne shtepi dhe pune. Produkti me i keshillueshem eshte perzierja e kesaj bime me nje ekstrakt yndyrnash esenciale dhe vitamine E.

3 - Kunder mavijosjes: Ne raste te tilla keshilohet vendosja e gjethes se Alo Veres per disa minuta ne zonen e mavijosur dhe me pas shplarja e kesaj zone me uje te ngrohte.

4 - Skuqje dhe djegiet nga dielli: Me i keshillueshmi ne keto raste eshte sprai freskues ose kremi pas djegies me baze bimen e Aloe Vera, produkte keto qe mund te gjenden lehtesishte ne farmaci dhe supermarket dhe jane te pasura me mente.

5 - Pickimet e insekteve:
Sidomos gjate veres trupi yne eshte shume i ekspozuar ndaj pickimeve te insekteve dhe infeksioneve te ndryshme. Per te qetesuar pickimet dhe per te dezinfektuar zonene e irrtuar mund te perdoret nje preparat me permbajtje te kesaj bime ose vete gjethet e Aloe Veras.

6 - Kunder te ftohtit: Jo vetem kunder djegieve, por edhe kunder acarimit te lekures nga i ftohti bima  Aloe Vera luan nje rol shume te rendesishem ne rigjenerimin e lekure te demtuar nga temperaturat e uleta.

7 - Pastrimi i fytyres: Aloe Vera ndihmon ne theksimin e pigmentiti te lekures dhe i shton asaj shkelqimin dhe elasticitetin. Gjithashtu keshillohet perdorimi i nje maske te perbere nga aloe vera, sheqeri dhe lengu i limonit per nje pastrim shume te efektshem te fytyres.

9 - Forcimi i flokeve: Sygjerohet masazhimi i lekures me ekstrat te bimes Aloe vera per rreth 30 minuta cdo dite.

10 - Efekti tretes:
Pini nje gote me leng Aloe Vera per te luftuar crregullimet gastrointestinale dhe per te nxitur tretje. Gjithashtu kjo bime permireson frymemarrjen dhe zbukuron buzeqeshjen tuaj duke zbardhur dhe fortesuar dhembet.

euromedica

Data postimit :09/05/2011
Ikub# :1105090042
Tags: ALOE VERA
Lexuar :4,892 here

Detaje te tjera Komente Harta Artikuj te ngjashem
Share:
Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Detaje te tjera

Burimi:Infoalbania

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Harta


Te ngjashem


Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Gallery

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al