Back

Si te ndaloni per pak kohe dhimbjen e dhemballes?

normale me kete te verdhe qe ke tiNje dhimbje dhemballe mund tu pengoje shume gjate dites dhe te behet e padurueshme. Kjo lloj dhimbje e ben te veshtire te flisni, te hani ose edhe te perqendroheni. Peprara se te shkoni tek doktori per kete problem, mund te beni dicka per te qetesuar dhimbjen. Megjithate nese keni temperature dhe dhimbje shume te forta atehere duhet te kerkoni ndihme te menjehereshme mjekesore. Nese dhimbjet nuk jane shume te medha mund ta trajtoni ne shtepi deri sa te vije momenti i takimit me dentistin.

1. Lani dhembet me furce dhe perdorni fill. Kjo eshte linja e pare e mbrojtjes per cdo semundje te gojes, meqe zakonisht dhimbjet me te vogla shkaktohen nga ushqimet qe ngecen ne hapesirat mes dhembit dhe gingivave.

2. Shpelajeni gojen me solucion uji me kripe. Ne nje gote me uje te ngrohte hidhni dy luge kripe. Rrotullojeni ujin me kripe disa here neper goje perpara se te peshtyni. Vazhdoni derisa te keni perdorur te pakten gjysmen e gotes. Kjo do tu ndihmoje te largoni dhimbjen dhe inflamacionin per pak kohe.

3. Hidhni pak vaji karafili ne dhembin qe mendoni se eshte duke shkaktuar dhimbjen, ose mund te pertypni tre kater petale karafili te thare. Karafilat kane nje efekt mpires natyral.

4. Merrni qetesues si acetaminofen ose ibuprofen per te qetesuar dhimbjet dhe enjtjen.

5. Aplikoni xhel me permbajtje benzokaine per te mpire dhe qetesuar per disa ore dhimbjen.


Data postimit :15/03/2011
Ikub# :1103150170
Tags: DHEMBALLE
Lexuar :12,333 here

Detaje te tjera Komente Harta Artikuj te ngjashem
Share:
Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Detaje te tjera

Cfare ju duhet : * Fruce dhembesh * Paste dhembesh * Fill interdental * Kripe * Karafila * Acetaminofen * Ibuprofen * Xhel benzokaine

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Harta


Te ngjashem


Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al

Gallery

Versioni i plote | Publicitet | Kontakt
©2014 ikub.al