Kujdesi ndaj dhëmbëve, problemet më të mëdha te fëmijët


Problemet me dhëmbët në pjesën më të madhe vijnë si pasojë e mungesës së kujdesit që në moshë të hershme

Burimi: Klan

dentisti-dhembNjë studim i Autoritetit Rajonal Shëndetësor bërë në disa shkolla të Tiranës vë në dukje se fëmijët shkojnë tek dentisti atëherë kur dhimbjet e dhëmbëve kthehen në shqetësim. Ky studim thotë se 27% e fëmijëve në Shqipëri kanë të paktën një dhemb të hequr. Për më tepër problemet me dhëmbët në pjesën më të madhe vijnë si pasojë e mungesës së kujdesit që në moshë të hershme. Këto shqetësime bëhen më prezente rreth moshës 12 vjeçare prandaj mjekët stomatologë këshillojnë vizita më të shpeshta tek dentisti. Shkurti është muaji i sensibilizimit të kujdesit ndaj gojës dhe për këtë është ndërmarrë dhe një fushatë informuese në shkollat 9- vjeçare në Tiranë.

 
Ventouris
Chez Moi

Komente


 • ARTINA: Te mbrojme dhembet eshte gjeja me e mire per shendetin tone .
  Femijet e sotshem as qe kane mundim tilajne ose te shkojne te dentisti . Ne duhet ta mbrojme shendetin tone . • Emri:
   
  Email:
     
  Përmbajtja:
   
   

AlbtelecomPostuar nga: mbalena
Data: 14/02/2011
ikub#: 1102140163
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJE,


Cineplexx

Njoftime

©2017 ikub.al